Hall of Fame

These are the Hall of Fame inductees for the 11th annual Hall of Fame induction on May 29, 2015 at Wedgewood Cove Golf Club in Albert Lea, MN. Eight teams will be inducted to add to the 66 inductees that have been already been inducted. The inauguaral class was in 1997. This is the first time in history teams will be inducted. Supper will be at 6:00 pm with sign in and social beginning at 5:00 pm. The ceremony induction will begin at 7:00 pm. *The committee is looking for many of the inductees that have not been located. As you can see the players that are starred and red we are looking for unfound inductees. For more information, contact David Lillemon, the men's and women's athletic director at : david.lillemon@Riverland.edu or 507-433-0543

Know someone you would like to nominate for Riverland's Hall of Fame?
Access the nomination form here.

2015 Team Inductees
FOOTBALL
COACH: Mark Dean * Alvin Baldus *
Lloyd Barnett Robert Beck *
Milton Bjerke * Kenneth Brooks *
Joseph Carrol* Carl Duenow *
Douglas Fladland * Clyde Gaines
Benjamin Gorski* Donald Grimley
Ira Howden * John Howley *
Loren Jacob * Kenneth Knutson*
Leonard Krupicka Lloyd McDaniels *
Loren Mattson Clarence Minkel
Oliver Nasby * Richard Nelson *
William Nelson* Paul Sanders*
Norman Schmidt * Edward Schutte
Lovell Solyst* Harry Strong*
Charles Tedrow Irvin Tiegen *
Celestine Von Feldt*  
BASKETBALL 1951-52
COACH: Hal Cuff Bernard Anderson *
Dick Anderson * Dick Dastyck
Don Freeberg * Bill Johnson *
Tom Jordan* Tom Knauer
Don Miller * Blaine Nobbs
Dave Ochs * Bob Wagner*
Dave Walker *  
GOLF 1965-66
COACH: Red Hastings * Doug Gebhard
Jon Heismness * Dick Leimbek
Larry Libersky Terry Nelsen
Harold Peters Tom Smith
BASEBALL 1971-72
COACH: Earl Perkins Joe Dolan
Steve Haukoos Bob Jacobsen
Duane Johnson Rick Knutson
Randy Kvam Randy Lea
Don Leathers Darrell Monson
Dave Novak Terry Rohne
Jim Schammel Steve Seltz
John Skaar Pete Skaar
Tom Smithson Al Walters
SOFTBALL 1979-80
COACH: Dan Ball Sue Adams *
Julie Anderson Lori Bergstrom
Jan Gabrielson Tansil Karol Hansen
Cheryl Hickey Pearson Jacqueline Johnson *
Mary Satern Hyland Lynette Martin Richter
Nancy Scherer Carroll Julie Schreiber Grahn
Linda Tapp Kathy Upcraft Uppa
LuAnn Valek  
WOMEN'S BASKETBALL 1976-77
COACH: Vel Moen Liz Ackerwold Erickson
Cindy Bosshart Fuller Barb Erickson *
Nancy Haddorff Cheryl Jones
Sandy Larson Russo Sue Nelson Erickson
Connie Opsahl Tsui Debbie Persoon *
Jennie Saaranen Carolyn Wradislavsky
WOMEN'S TENNIS 1986 - 87
COACH: Dave Dickinson COACH: Terry Dilley
Kim Bass Sue Brabbit Polzin
Wendy Dickinson Eickoff Lynne Folk Wilson
Jill Falgren Judy Hoeft Poser
Amy Ostergaard Miller  
MEN'S TENNIS 1990 - 91
COACH: Dave Dickinson COACH: Terry Dilley
Mark Anderson * John Dickinson
Brett Erlandson Glen Gutz
John Hulet Brent Kvam
Ken Larson Mark Severson
Tom Tauchnitz  
   
2013 Inductees
Sheri (Bosshart) Keller 1979-81 Women's Basketball
Matt Cano 1992-94 Baseball
Suzy (Jahr) Hebrink 1985-86, 87-88 Tennis
Maurice Joel 1961-63 Baseball
Jon Iverson 1972-74 Tennis
Larry Rensink 1958-60 Basketball
   
2011 Inductees
Greg Carlson 1975-76 1976-77 Football
Nancy (Clemens) Martinz 1981-82, 1982-83 Softball
Denny LeBarron 1962-63, 1963-64 Tennis
Don Miller 1951-52, 1952-53, 1953-54 Basketball
Darrell Monson 1970-71, 1971-72 Baseball
Kevin Wilder 1974-75, 1975-76 Football
   
2009 Inductees
Amy Bartelt Fessel (1990-1992) Basketball
Clark Cipra (1969-1971) Golf
Oscar Haddorff  (1987-2009) Shot Clock Operator
Mike Smith  (1990-1992) Baseball
Howie Strey (1987-2009) Official Scorer
Mary Kittleson Weikum (1981-1983) Basketball
   
2007 Inductees
Ed Bakke (1964-65, 1965-66) Wrestling
Curt Barnett (1977-78, 1978-79) Football
Larry Chesin (1962-63, 1963-64) Golf
Nancy Fossey (1978-79, 1979-80) Volleyball
Brian Ojanpa (1967-68, 1968-69) Baseball
Therese Parlin (1974-75, 1975-76) Track
   
2005 Inductees
Terry Dilley    (76-93) Tennis Coach
Dan Ball    (71-73) Football, Basketball
Don Leathers    (71-72) Baseball
Karol Hansen    (78-80) Volleyball, Basketball, Softball
Mary Kuiters    (97-99) Basketball
Laura Lukes-Probst    (85-87) Basketball
   
2003 Inductees
Julie Anderson    (78-80) Women's Basketball, Softball
Richard Anderson    (50-53) Men's Basketball
Kim Bass    (86-88) Women's Volleyball, Basketball & Softball
Fred Budde    (75-77) Men's Tennis
Linda Tapp    (79-81) Women's Volleyball, Basketball & Softball
Kelly Tritz    (75-77) Men's tennis
 
2001 Inductees
Earl Perkins (69 - 85) Football and Baseball Coach
JohnVanBeek  (93 - 95) Basketball
Cory Hanson   (89 - 91) Baseball
Laurie (Vigum) Hendrickson (83 - 85) Volleyball, Basketball, Softball
Denise (Stalker) Peterson (81 - 83) Volleyball
Christy (Arnold) Harris (90 - 92) Tennis
 
1999 Inductees
Wendy (Dickinson) Eickoff (85 - 87) Tennis
Sue Johnson (83 - 85) Softball, Volleyball, Basketball
Rick Knutson (70 - 72) Baseball and Basketball
Jim Riles (72 - 74) Baseball and Basketball
Jon Stephenson (68 - 69) Golf
Jane Synoground (82 - 84) Softball
 
1997 Inductees
Vel Moen (73 - 88) Women's Athletic Director and Coach
Nancy Haddorff (76 - 78) Basketball
Cyhtha Dimmel-Schiffel (77 - 79) Basketball
Patti Foss-Sutherland (78 - 80) Volleyball and Basketball
Lori K. Bergstrom  (79 - 81) Softball
Hal Cuff  (51 - 66) Basketball Coach
Wayne LeRud     (65 - 67) Basketball
Jim Mittun     (66 - 85) Men's Athletic Director and Coach
David Dickinson    (77 - 93) Men's and Women's Tennis Coach
Jay Schroeder (posthumously)    (88 - 90) Football